JS Financial News - шаблон joomla Новости
Pazar, 23 Şubat 2020

'Sporda Şiddet Yasası' olarak bilinen 6222 sayılı yasa sosyal medyada da geçerli olacak.

Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Gazeteci İlker Yiyen’in de Bugün Gazetesinde kaleme alarak duyurduğu hem Amatör Hem Profesyonel için ceza maddeleri Spor Kamuoyuna duyurmuştu.

 

İŞTE BAZI CEZA MADDELERİ;

- Twitter ve diğer mecralarca birbirine küfür ve hakaret edenler, direkt 3 yıla kadar hapis cezası alacak.

- Maçlarda meşale yakana, 6 aydan 2 yıla kadar hapis.

- Deplasman otobüsleri, antrenman sahaları ceza kapsamına girecek.

- Spor alanlarında taraftarların belirli bir kişiye "Tehdit ve hakaret olarak algılanacak tarzda aleni olarak söz ve davranışlarda bulunmaları" halinde, faillere en az 50 gün adli para cezası verilecek. Bu hükmün uygulanabilmesi için mağdurun şikâyeti de aranmayacak.

-Spor alanlarında toplum kesimlerini din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunan kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası.

-Bu fiillerin, her türlü yazılı, görsel, işitsel ve elektronik kitle iletişim aracıyla işlenmesi halinde de ŞİKAYET ŞARTI ARANMAKSIZIN cezalandırılacak.

-Müsabaka alanına, soyunma odalarına, koridorlara, sporcu çıkış tünellerine girenlere 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası.

-Müsabakanın seyrini veya güvenliğini bozanlara 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası.